Srazy veteránů Tankový den v Lešanech 2016

Tankový den v Lešanech 2016

27. 8. 2016 - 27. 8. 2016
Adresa:
Lešany u Týnce nad Sázavou , 25742 Lešany
Kraj:
Středočeský kraj
Místo:
Lešany u Týnce nad Sázavou
GPS:
49.8552778N, 14.5386111E
V pořadí již 14. Tankový den ve Vojenském technickém muzeu Lešany se v sobotu 27. srpna 2016 ponese ve znamení tankové techniky od třicátých let 20. století až do současnosti. Poprvé se také představí unikátní kolekce pěti tanků vyráběných v československých závodech ve třicátých letech. V tomto rámci se také představí tank LTH vyvážený v tehdejší době do Švýcarska, který Vojenský historický ústav Praha získal do svých sbírek v letošním roce.

Tankový den ve Vojenském technickém muzeu Lešany otevírá své brány v sobotu 27. srpna v 9.30, o hodinu později, v 10.30, začíná hlavní program, který se bude odehrávat v lešanské aréně. Vstup na celou akci je ZDARMA.

Letošní progam Tankového dne se bude tematicky věnovat zcela ve shodě s názvem tankové technice. Program je rozdělen do celkem čtyř bloků, přičemž hned ten první bude skutečně unikátní. Představí se v něm totiž naprosto výjimečná kolekce pěti československých tanků, které byly vyvinuty v předválečné první republice a reprezentují tak mimořádnou úroveň tehdejší zbrojní výroby: jde o tank LT-35, dále o jeho následovníka tank LT-38, rovněž se představí exportní „peruánský“ tank LTP, vedle něj i rovněž exportní „švýcarský“ tank LTH a také tank Strv m/37, který byl připraven v ČSR, částečně zde i vyráběn a pak kompletován ve Švédsku.

Všechny tyto tanky budou po dynamických ukázkách vystaveny tak, aby si je diváci mohli prohlédnout i zblízka a detailně: budou „stylově“ seskupeny v prostoru u předválečného československého vojenského opevnění LO vzor 36, tedy u betonového bunkru nacházejícího se v přední části areálu.

Jednotlivé bloky na 14. Tankovém dni představí tuto techniku:
1/ Tanky z období československé první republiky
2/ Tanky a stíhače tanků z období druhé světové války
3/ Tanky z poválečného období
4/ Současná tanková technika

Bloky budou na sebe navazovat, po jejich ukončení bude následovat ještě bojová ukázka tematicky se vztahující k druhé světové válce, kterou předvedou kluby vojenské historie.

Celkově se na Tankovém dni v dynamických ukázkách představí téměř dvě desítky tanků a tankové techniky, včetně slavných druhoválečných tanků T-34 (verze válečná i z období padesátých let), tanků T-55 nebo M-48, ale i současných tanků T-72 v modernizovaných verzích. Vozidla budou představena i ve statických ukázkách a diváci si je tak budou moci prohlédnout i zblízka.

Součástí akce bude i slavnostní prezentace tanku LTH, který se do sbírek Vojenského historického ústavu Praha dostal letos na počátku léta. Akce se zúčastní také švýcarská delegace. Na úvod Tankového dne se představí i letouny z letecké základny z Čáslavi, které přelétnou nad areálem Vojenského technického muzea Lešany. Diváci budou moci shlédnout i ukázku výcviku služebních psů z Centra vojenské kynologie Chotyně.

Příprava Tankového dne by nebyla možná bez přispění četných dalších subjektů, které Vojenskému historického ústavu Praha vyšly a nadále vycházejí velmi vstříc. Jedná se složky Armády České republiky: konkrétně 4. brigádu rychlého nasazení, 7. mechanizovanou brigádu a také 15. ženijní pluk. Dík také patří příslušníkům klubů vojenské historie, které se rovněž podílejí na programu Tankového dne. Jde o KVH Gardekorps, Rota Nazdar, 16. obrněná divize US ARMY, Klub US ARMY – 4. pěší divize a také Royal Regiment of Scotland.

Kdy: Sobota 27. srpen 2016, od 9:30 do 19:00.
Kde: Vojenské technické muzeum Lešany, Lešany u Týnce nad Sázavou
Vstup i parkování ZDARMA.
Jste pořadatel tohoto srazu? Vyskytují se zde chybné údaje? Napište nám!
Pořadatel:
Vojenský historický ústav Praha
Kontakty:
Vojenské technické muzeum Lešany
E-mail adresy:
museum@army.cz
Telefony:
+420 973 296 161
Informace na stránkách pořadatele:
http://www.vhu.cz

Místo konání srazu Tankový den v Lešanech 2016

Tankový den v Lešanech 2016

Sraz veteránů Tankový den v Lešanech 2016 se koná dne 27. 8. 2016 , místo konání srazu je: Lešany u Týnce nad Sázavou , kraj: Středočeský kraj , akci pořádá Vojenský historický ústav Praha , kontakt na pořadatele: +420 973 296 161; museum@army.cz;