Srazy veteránů Den uniformovaných sborů 2016 v Kroměříži

Den uniformovaných sborů 2016 v Kroměříži

1. 10. 2016 - 1. 10. 2016
Adresa:
Hanácké náměstí , 76701 Kroměříž
Kraj:
Zlínský kraj
Místo:
Kroměříž
GPS:
49.2987236N, 17.3931492E
Historie města Kroměříže je po několik století neodmyslitelně spjata s působením vojenských posádek. Po odchodu armády z města v roce 2004 bylo povědomí o této bohaté historii sahající do dob Marie Terezie zpřetrhána. Den uniformovaných sborů, jehož první ročník se za velkého zájmu veřejnosti uskutečnil v roce 2014, je jedinou akcí, která si vojenskou historii Kroměříže aktivně a atraktivně připomíná. Cílem akce je oslovit co nejširší veřejnost se zájmem o vojenskou historii, letos navíc s přímým odkazem na 70. výročí osvobození města a konce II. světové války a 300. výročí vzniku 3. pěšího pluku Habsburské monarchie, který v Kroměříži působil. Ne náhodou se akce koná na Hanáckém náměstí, tedy v areálu někdejších Žižkových kasáren.

Akce je určena všem věkovým skupinám, především pamětníkům, studentům a rodinám s dětmi a připomene mimo jiné i další zajímavosti - biskupská garda, sbor ostrostřelců, c.k. vojáci 3. regimentu arcivévody Karla, vojáci 3. regimentu Jana Žižky z Trocnova, vojáci ČSLA, Aktivní zálohy Zlín, AČR (Bučovice) atd. Součástí přehlídky bude bojová ukázka boje o železniční most – překročení řeky, ideálně s využitím parního vlaku, ukázky jednotek prezentující armády bojující za 2. světové války na našem území. Vyhlídkové jízdy historickými autobusy po památkách v Kroměříži a okolí, ukázka práce restaurátorů Muzea Kroměřížska, prezentace Technického muzea Brno, prezentace Muzea Komenského v Přerově, ukázky práce PČR, AČR a MP Kroměříž.

Den uniformovaných sborů pořádá město Kroměříž, Technické muzeum v Brně a skupina historického šermu Biskupští manové z Kroměříže, ve spolupráci s celou řadou dalších subjektů, jako např. KPH klub policejní historie Brno, PČR (Kroměříž) a AČR (Bučovice), MP Kroměříž, KVH 43 pěší pluk Brno, KVH ČSLA Kroměříž, klub historických cyklistů, KVPH klub voj. a polic. historie Československo, muzeum Komenského Přerov, Muzeum Kroměřížska, Spolek přátel odboje (Československo), KVH Erika, 4. prapor úderný, VVC Březník ( veterán vehicle club), KVH 45 Brno, PHS Policejní historická společnost, KRA klub Rudé armády, Kroměřížští ostrostřelci, KVH ROTO, KVH Nezradíme, KVH Based, KVH Maxim, KVH Carpathia (Slovensko), Aktivní zálohy Zlín. Akce je podpořena dotací Ministerstva kultury CR.

Vstupné: ZDARMA
Jste pořadatel tohoto srazu? Vyskytují se zde chybné údaje? Napište nám!
Kontakty:
Město Kroměříž
E-mail adresy:
infocentrum@mesto-kromeriz.cz
Telefony:
+420 573 321 408
Informace na stránkách pořadatele:
http://www.kromeriz.eu/akce/detail/392-DEN-UNIFORMOVANYCH-SBORU.html

Místo konání srazu Den uniformovaných sborů 2016 v Kroměříži

Den uniformovaných sborů 2016 v Kroměříži

Sraz veteránů Den uniformovaných sborů 2016 v Kroměříži se koná dne 1. 10. 2016 , místo konání srazu je: Kroměříž , kraj: Zlínský kraj , kontakt na pořadatele: +420 573 321 408; infocentrum@mesto-kromeriz.cz;